Haber

İskoçya’nın yeni başbakanı Hamza Yusuf, resmi konutunda ilk gününde namaz kıldırdı

İskoçya’nın yeni başbakanı Hamza Yusuf, Başbakan’ın resmi konutu olan Bute House’da ilk gününde ailesine namaz kıldırırken çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı.

Yusuf, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bugün (28 Mart) milletvekilliği oylamasından sonra ailemle Bute House’da ilk gecemizi geçiriyoruz. Her zamanki gibi iftardan sonra aileme namaz kıldırdığım özel bir an. “

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile görüşmesini aktaran Yusuf, “İskoç halkının ve parlamentonun demokratik özlemlerine Birleşik Krallık hükümeti tarafından saygı gösterilmesi gerektiğini açıkça belirttim” diye yazdı.

İskoç parlamentosunda 28 Mart’ta yapılan oturumda Başbakan seçilen Yusuf, ülkenin ilk Müslüman başbakanı olurken, aynı zamanda ülkenin en genç milletvekili ve ilk Müslüman bakanı unvanlarını da elinde tutuyor.

Şubat ayında Başbakan Nicola Sturgeon’un istifasıyla boşalan İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) liderliği için kullanılan oyların yüzde 52’sini alan 37 yaşındaki Hamza Yusuf, muhalifleri karşı çıkarken LGBT haklarını savunacağını açıkladı. kampanya sırasında eşcinsel evlilik ve kürtaj hakkı.

Pakistan asıllı Yusuf da sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada İskoçya’ya bağımsızlığını getirmeye “kararlı” olduğunu belirterek, “Bunu başaracak nesil biz olacağız” dedi. dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu