Haber

Tarihi Salih Paşa Çeşmesi sarı ve kırmızı renklere boyandı

Tersanenin Sadrazamı tarafından Fatih’te yaptırılan tarihi Salih Paşa Çeşmesi sarı ve kırmızıya boyanarak zarar görmüştür.

Edinilen bilgiye göre, Cibali Mahallesi Salih Paşa Caddesi üzerinde bulunan Salih Paşa Mescidi’nin duvarındaki tarihi çeşme, Galatasaray taraftarı olduğu iddia edilen bir grup tarafından sarı ve kırmızı renklere boyandı.

Görüntünün sosyal medyada yayınlanmasının ardından tarihi çeşmenin boyanmasına tepki yağdı. Sosyal medyadaki tepkilerin ardından kırmızı renk önce sarıya sonra beyaza boyandı.

“Kirliler uygun mekanik ve kimyasal yöntemlerle temizlenecektir”

Fatih Belediyesi’nden yapılan açıklamada, tarihi çeşmenin usulüne uygun olarak temizleneceği belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Son günlerde çeşmenin kemeri, geçtiğimiz günlerde kimliği belirlenemeyen şahıslar tarafından sarı ve kırmızı renklere boyanırken, gelen tepkiler üzerine bu sefer kaldırım bordürleriyle birlikte yeniden beyaza boyandı. Planlanan onarım çalışmasında, şişmiş bir yüzeydeki tüm boya tabakaları ve pislikler uygun mekanik ve kimyasal formüllerle temizlenecek.Çeşmede kot işi yapılarak, teknedeki eksiklikler tamamlanacak ve şadırvan suyuna kavuşturulacaktır. “

Tersane Muhtarı Sadrazam Salih Paşa tarafından yaptırılan çeşme, 1912 yılında Zeynep Hanım adlı bir hayırsever tarafından onarıldığı için Zeynep Hanım Çeşmesi olarak anılmaktadır.

haber-yenice.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu